Madala intensiivsusega treening – kuidas see teistest erineb?
Madala intensiivsusega treening ei tähenda sugugi, et treening on vähem efektiivne. Nii intensiivsem, kui ka vähem intensiivne treeningtüüp on suurepärane viis oma keha vormida ja füüsist parandada. Siiski on madala intensiivsusega treening parim just algajatele, värsketele emadele või inimestele, kes paranevad vigastusest. Kui suurema intensiivsusega treeningud sisaldavad rohkem hüppeid, keerulisemaid harjutusi ja suuremaid raskusi, siis madala intensiivsusega programmi puhul on keha rohkem kaitstud ja puuduvad näiteks hüpped, keerukad liigutused ning suured raskused. Näiteks MOKAfit Low Impact programm ongi üles ehitatud nii, et lisaraskusi ei ole vaja, harjutused on üles ehitatud treenija enda keharaskuse peale.
Niisiis, kellele täpsemalt on madala intensiivsusega treening parim?
Alustad alles treeninguga – madala intensiivsusega programm on ideaalne inimesele, kes alles alustab treeningutega. Harjutused on täpselt paraja intensiivsusega, et tekitada kehas treeningharjumus, samas ei lase tekkida (eriti alguses) ületreenitust ning vigastusi.
Taastud vigastusest – kui tahad taas treeningutega alustada ja tahad lihastele ning liigestele anda väiksemat koormust ning vältida liigset pinget, on madala intensiivsusega treening väga hea viis enda kehale treeningkoormuse uuesti tutvustamiseks. Madala intensiivsusega treening aitab kiiremini taastuda, et naasta täiskoormuse juurde.
Oled ülekaaluline – suurem kehakaal paneb sinu liigesed niigi suurema pinge alla kui tavakaalus inimesel. Kui ilma eelneva treeninguta lisada nendele veel koormust, võivad tekkida vigastused. Madala intensiivsusega treening aitab liigeseid ja lihaseid tugevdada ilma neid liigselt koormamata.
Soovid parandada enda tehnikat ja tasakaalu – sageli keskenduvad madala intensiivsusega treeningud rohkem jõule, venitamisele, tasakaalule ja tehnikale, mis aitab jällegi parandada üldist füüsilist vormi ilma ülepingutuseta.
Tahad lihtsalt puhata intensiivsest treeningust – võib-olla oled harjunud tegema HIIT treeningut ja näiteks palju jooksma. Madala intensiivsusega treening annab hea võimaluse kehale puhkust anda ilma, et treeningu täiesti tegemata jätad. Veelgi enam, intensiivse treeningu vahele rahulikuma treeningpäeva võtmine võib sinu tulemusi hoopis parandada.
Madala intensiivsusega treeningu eelised
SÄÄSTAD OMA LIIGESEID
Üks peamisi põhjusi, miks inimesed armastavad madala intensiivsusega treeninguid, on see, et liigestes ei teki ülepinget. Harjutused, mis hõlmavad jooksu (eriti sprinti) ja hüppamist, on suurepärased, kuid võivad põhjustada ka palju liigese- ja kõõluste probleeme, eriti põlvede, säärte ja puusade piirkonnas. Madala intensiivsusega treening tekitab kehale palju vähem stressi, mis tähendab, et saad treenida ohutult ja tõhusalt.
TEKITAD TREENINGHARJUMUSE
Kuna madala intensiivsusega treeningute korral vigastuste oht väheneb, saad suurema tõenäosusega järjepidevalt ja pikalt treenida. Sa ei pea vigastuse pärast treeninguid vahele jätma ning suudad treeningu lõpuni kaasa teha.
PARANDAD OMA KARDIOVASKULAARSET VASTUPIDAVUST
Just nii, ka madala intensiivsusega treening hoiab sinu südame-veresoonkonna tervena! See, et koormus liigestele on väike, ei tähenda seda, et treening ei toimi.
VÄHENDAD HAIGUSTE RISKI JA PARANDAD LUUDE TIHEDUST
Lisaks südamehaiguste riski vähendamisele, vähendab madala intensiivsusega treening rasvumise, seljavalu ja artriidi tekkimise tõenäosust. See on viis alustada treeninguga ja töötada tervislikuma eluviisi suunas.
Treeninguga suurendad ka luutihedust ja tugevdad oma luid. Sellega kaasneb vähenenud osteoporoosi risk.
VÄHENDAD STRESSI
Pole üllatav, et treening tekitab hea enesetunde. Ka madala intensiivsusega treening vabastab organismis ensüüme, mis vähendavad stressi. Liikumine, sealhulgas madala intensiivsusega treening, võib parandada sinu meeleolu, leevendada stressi, samuti ärevust ja depressiooni.
PARANDAD ÜLDIST HEAOLU
Töötades järjepidevalt oma keha kallal, hakkad nägema, mis mõju sellel on mitte ainult sinu füüsilisele tervisele, vaid ka üldisele heaolule. Tugevamaks muutudes suureneb ka sinu enesekindlus, et liikuda juba edasi intensiivsema treeningu või jõusaali juurde.
Kuidas alustada MOKAfit madala intensiivsusega treeninguga?
Sul on vaja vaid maksimaalselt 30 minutit päevas, 3 korda nädalas, 4 nädalat järjest ja MITTE ÜHTEGI treeningvahendit.
Kõik liikumised ja harjutused saad teha kaasa follow along stiilis koos treeneriga. See võimaldab pidevalt jälgida liigutuste tempot ja õiget sooritust. Treeningut on soovitatav teha ülepäeviti, et võimaldada kehal piisavalt aega taastumiseks. Treeningult maksimumi võtmiseks ära unusta ka UND, TOITUMIST ja VEE TARBIMIST!
Programmi kestvus on 4 nädalat, mis on väga hea aeg treeningharjumuste tekitamiseks ning oma keha harjutamiseks treeninguga, et sealt soovi korral juba edasi minna mõne keerulisema programmi juurde.
Tere!
Soovin küsida millist treeningprogrammi soovitate, pole kunagi trenni teinud suures mahus kll meeldib väga kõndimine, vahel ka jooks ja ratasõit. Eesmärk oleks kaalu alandada ja keha vormida.
Kei Kristiina! Aitan sind heameelega, palun jäta enda küsimus meile Facebooki lehe sõnumitesse ja leiame just sinule parima variandi alustamiseks: https://web.facebook.com/fitwithmona?_rdc=1&_rdr
Mona 🙂