Arvamus, et tervislikud toidud on kulukad ja väikese eelarvega on raske saavutada tasakaalustatud toitumist, on üsna levinud. Teema on muutumas järjest aktuaalsemaks praegu, kui toidu hind tõuseb ja võib tunduda võimatu tervisliku toitumisega algust teha.
Siin on 10 näpunäidet, mis aitavad sul ka piiratud eelarve juures valmistada tervislikke toite, säästa raha ja jääda täisväärtusliku toitumiskava juurde.
Planeeri oma toidud ette
Toidupoes raha säästmiseks on oluline enda toidud ette planeerida. Võta endale tunnike aega, et planeerida oma järgmise nädala toidukorrad. Koosta toiduainete nimekiri, mida tervislikeks retseptideks vaja läheb ning ära unusta enne poodi minekut üle vaadata ka oma külmkapp ja kuivaineriiulid, sest palju toiduaineid võib sul juba olemas olla.
Pea kinni oma poenimekirjast
Kui oled oma toidukorrad planeerinud ja poenimekirja koostanud, pea sellest kinni. Väga lihtne on oma ostukorvi panna ebavajalikke asju, mis on tihti ka ebatervislikud ja tekitavad soovimatuid kulutusi.
Valmista tervislikud toidud kodus
Lisaks sellele, et ise süüa tehes saad proovida erinevaid tervislikke retsepte, on toidu valmistamine kodus ka palju odavam kui väljas söömine. Üldjuhul saad neljaliikmelise pere ära toita odavamalt, kui restoranis üksi süües.
Kui oled kodus söögi valmis teinud ja selle endale ka tööle kaasa võtnud, ei teki sul viimasel hetkel vajadust midagi kohvikust kaasa haarata. Sellega säästad nii kaloreid kui ka raha.
Tee korraga rohkem süüa
Suurema koguse toidu valmistamine aitab säästa nii aega kui raha. Ühe korraga saad valmis mitu toidukorda ja isegi siis, kui sul on järgnevatel päevadel liiga kiire, et uut rooga valmistada, on sul alati soodne ja tervislik toit külmkapist kaasa haarata.
Eelista töödeldud toidule töötlemata toiduaineid
Mõned toiduained on vähemtöödeldud kujul soodsamad. Näiteks viilutamata juust on odavam kui viilutatud juust. Täisteratooted nagu pruun riis ja kaer, on ka portsjoni kohta tihti odavamad kui enamik töödeldud teraviljatooteid. Vähemtöödeldud toiduaineid müüakse sageli ka suuremates kogustes ja need annavad rohkem portsjoneid pakendi kohta, säästes veelgi rohkem raha. Lisaks puuduvad töödeldud toidus ka sageli kasulikud toitained.
Kasuta allahindlusi
Kui sul on lemmiktooteid või toiduaineid, mida sageli kasutad, siis ära karda neid allahindlusega suuremas koguses varuda. Lihtsalt veendu, et kuivainete puhul oleks tootel võimalikult pikk säilivusaeg ja lihatoodete/kala puhul oleks piisavalt ruumi sügavkülmas.
Asenda liha teiste valguallikatega
Liha söömise vähendamine võib olla hea viis raha säästmiseks, sest kvaliteetne liha (ning kindlasti ei kuulu sinna alla liha töödeldud pihvid ja viinerid) võib olla üpriski kulukas.
Proovi paar päeva nädalas kasutada muid valguallikaid, näiteks kaunvilju (läätsed, kikerherned, oad), mune või isegi kalakonserve. Need kõik on odavamad, toitvad ning enamikul sellistel valguallikatel on ka pikk säilivusaeg. Lisaks saab valgurikastest kaunviljadest valmistada ka lihtsaid taimetoite ja vegan retsepte.
Osta hooajalisi tooteid
Kohalikud hooajalised tooted on üldiselt odavamad kui imporditud hooajavälised tooted. Samuti on hooajaline toit tavaliselt nii toitainete kui ka maitse poolest parem.
Juurvilju ja marju saad osta suuremas koguses ning hilisemaks kasutamiseks mugavalt külmutada.
Osta külmutatud puu- ja köögivilju
Kohalikud puuviljad, marjad ja köögiviljad on tavaliselt värskena saadaval vaid paar kuud aastas. Külmutatud tooted on aga tipphooajal pakendatud ja pea sama toitvad kui värskena. Need on ka odavamad, saadaval aastaringselt ja tavaliselt müüakse neid suurtes kottides.
Külmutatud tooteid on suurepärane kasutada toidu valmistamisel, smuutides, kaerahelbe- ja jogurtilisandina või vegan retseptides.
Lisaks saad sügavkülmast välja võtta ainult ühekordseks valmistamiseks vajaliku koguse ja ülejäänud võid rahulikult jätta külmikusse järgmist korda ootama.
Osta hulgi
Mõne toidu hulgi ostmine võib säästa palju raha. Teraviljad nagu pruun riis, hirss, oder ja kaer on kõik saadaval suuremates kottides. Need säilivad ka kaua, kui hoiad neid õhukindlaspakendis. Sama kehtib ka ubade, läätsede ja mõnede pähklite puhul.
Need on kõik põhitoidud, mis on suhteliselt odavad ja mida saab kasutada mitmesugustes tervislikes retseptides.
Soodsad tervislikud toidud MOKAfit retseptikogust
Selleks, et saaksid kõik eelpool nimetatud soovitused tööle rakendada ja tervislikke toite soodsalt valmistada, pakub MOKAfit retseptikogu sulle erinevaid toidusoovitusi ja inspiratsiooni. Enamus tervislikke retsepte meie retseptikogus on lihtsad, kiired, soodsad ning maitsevad ka tervele perele.
Siin on sulle kolm maitsvat ja lihtsat tervislikku retsepti õhtusöögiks (ja ka järgmise päeva lõunasöögiks, kui valmistad korraga suurema koguse). Kaks neist on ka taimetoidud ja vegan retseptid, kust saad kuluka liha ostmise asemel oma vajaliku valgukoguse kätte odavamatest toorainetest.
Peab meeles pidama, et raha säästmisel aitavad kaasa söögikordade planeerimine, kodus tervisliku toidu valmistamine, töödeldud toitude vältimine ja nutikate valikute tegemine toidupoes.
Isegi kui toitainerikka toidu söömine oleks kallim (kuigi see ei ole taimetoitudega kindlasti nii), oleks see siiski seda väärt, sest hea tervis on hindamatu.