Tervislikud harjumused on edu alus, sest need parandavad sinu üldist heaolu ja muudavad enesetunde heaks.
See võib olla üllatav, aga enam, kui 40 protsenti sinu igapäevaselt tehtavatest toimingutest ei ole tegelikult sinu otsustada. Nad on puhtalt su harjumused. Harjumused dikteerivad, kuidas elame ja milliseid tulemusi elus saavutame. Seetõttu on nii oluline omada ja arendada just positiivseid harjumusi.
Minu harjumused – kas need on tervislikud?
Kui hakkad mõtlema oma harjumuste peale, siis kaardista ära need asjad, mida teed regulaarselt, ilma teadlikult sellele mõtlemata. Siit saad edasi minna ja tõesti läbi mõelda, kas enamus sinu harjumusi on positiivsed ja tervislikud. Kui avastad, et sul on nii mõnedki harjumused, mis ei aita kaasa sinu heaolule, on hea uudis see, et oma harjumusi saab muuta ja luua uusi. Lõppkokkuvõttes on igapäevased harjumused sinu enda valik!
Siin on mõned tervislikud harjumused, mis aitavad tervist, vormi ja üldist heaolu parandada:
Tervislikud toitumisharjumused
Kiirtoitu on nii lihtne kaasa haarata, arvestamata selle mõju üldisele tervisele. Tervislike toitumisharjumuste omandamine annab sulle rohkem energiat, annab kehale täisväärtuslikku kütust ja muudab treeningud tõhusamaks. Proovi näiteks seda kiiresti valmivat ja tervislikku hommikusööki.
Selleks, et luua endale tervislik toidulaud, vaata üle enda kodus olev tooraine. Kui kõik, mis külmkapist vastu vaatab on töödeldud ja vähese toiteväärtusega, kuid suure kaloraažiga, on tõenäoline, et sinu toitumisharjumused ei ole just kõige paremad. Selle harjumuse murdmiseks veendu, et sinu kodus oleks palju tervislikke toite, näiteks puuvilju, juurvilju, täisväärtuslikke teravilju, seemneid ja pähkleid. Juba selline väike samm nagu töödeldud ja suhkrut sisaldava toidu kõrvaldamine oma kodust, viib sind tervislikuma toitumise poole.
Tervislikud uneharjumused
Uni on organismi taastumiseks ülioluline. Täisväärtuslik ja piisav uni aitab kaasa immuunsuse, keskendumisvõime ja vaimse tervise parandamisele.
Saad ise luua õhtuse rutiini, mis aitab parandada une kvaliteeti. Selleks, et valmistada oma keha õhtul uneks ette, leia endale toimiv une-eelne rutiin. Olgu see siis rahustava unetee joomine, rahuliku muusika kuulamine, mediteerimine, nutiseadmevaba tund enne ööund või mõni muu viis kehale märku andmiseks, et aeg on puhata.
Tervislikud treeningharjumused
Kaasa oma päeva treening! Liikumine toodab erinevaid hormoone ja endorfiine, mis parandavad üldist heaolu ning aitavad ennetada selliseid elustiili haigusi nagu südame-veresoonkonna haigused, vähk ja II tüüpi diabeet. Treening ei pea olema raske ja tunde kestev, piisab pooletunnisest treeningust või jalutuskäigust. Näiteks MOKAfit erinevad treeningud on lühikesed ja sobivad igasuguse treenituse tasemega inimestele.
Tervisliku eluviisi harjumused
Sinu mõtted kujundavad kõike mida teed, seega on oluline keskenduda ka sellele, kuidas muuta tervislik mõtlemine osaks oma elust.
- Ole tänulik. Klišee…aga ole tänulik selle eest, mis sul juba olemas on ja sa võid kindel olla, et saad veel enam tagasi. Tänulikkuse harjutamine ei võta palju aega ega vaeva ning on tõestatud, et see mõjutab positiivselt nii suhteid, kui ka üldist heaolu.
- Veeda aega looduses, sest väljas viibimine avaldab head mõju vaimsele heaolule peamiselt tänu päikesele, mis suurendab serotoniini taset. Uuringud on ka leidnud, et isegi lühike looduses veedetud aeg parandab meeleolu. Lisaks suurendab ka kehaline aktiivsus heaolu veelgi.
- Reisi, õpi, avasta midagi uut. Millegi uue õppimine annab sulle eesmärgi, parandab keskendumisvõimet, annab optimismi ning suurendab võimet stressiga toime tulla.
- Tee head. Teiste vastu tõeliselt lahke olemine suurendab nii sinu kui ka teiste heaolu. Positiivne kompliment, hoolimata sellest, kui väike see ka ei tundu, suurendab sinus head enesetunnet. Lihtne kompliment, kellelegi ukse lahti hoidmine, võõra kohvi eest tasumine või mis iganes väike heategu tekitab hea enesetunde terveks päevaks. Tee seda regulaarselt ja säilitad nii oma positiivset mõtteviisi kui ka lood õnne kellelegi teisele.
- Vaata üle oma suhted. Loobu suhetest, mis toovad alla sinu enesehinnangut ja -väärtust.
- Naera! Naer on võimas, kuna see vähendab stressitaset, parandab meeleolu ja isegi lühiajalist mälu. Kellegagi koos naermine on ilmselt kõige parem, kuid ka lihtsalt naljaka video vaatamine parandab enesetunnet. Uuringud näitavad, et isegi võlts naeratamine paneb aju mõtlema, et oleme õnnelikud. Sellepärast tasub mõnikord ennast ka naeratama sundida.
- Võta aega endale ja kirjuta oma tunded üles. Asjade üles kirjutamine on väga võimas, sest kirjutamise ajal töötleb aju kirjutatut aeglasemalt ja nii saab sellest omamoodi teraapia. See võib aidata emotsioone töödelda ja tuvastada probleeme või piiravaid uskumusi. Eesmärkide ja unistuste kirjapanek võib anda positiivse emotsiooni ja aidata sul elus edu saavutada.