Suveõhtud on parim aeg grillimiseks ja eriti aktuaalne on see seltskondlik toidu valmistamine varsti saabuval jaanipäeval. Sõltumata sellest, kas soovid ühte mahlast burgerit, maitsvat grillliha või värskendavat kokteili, aitab teadlikus ja väike ettevalmistus sinu grillmenüü tervislikumaks muuta. Puhtamaid valikuid tehes saad suveõhtuid nautida ilma, et ohverdaksid enda heaolu ja vormi.
Grillipeo ettevalmistus
Puhast toitu saab valmistada ainult puhtal grillil. Varasemalt grilli külge kleepunud toidujäägid ja söestunud rasv grillrestil ei aita mitte kuidagi kaasa maitsva toidu valmistamisele. Vältimaks söetükke sinu õrnal kanasteigil, kõrbemist ja grillitud toidu kibedat maitset, tee grill enne kasutamist korralikult traatharjaga puhtaks, seejärel eemalda paberrätikuga ka viimased söetükid. Nüüd oled valmis grillimiseks!
Lihavalik
Valides õige liha, võid sa oma toidukorra kaloraaži vähendada isegi kuni poole võrra. Näiteks, vali rasvase liha ja grillvorsti asemel kanafilee või krevetid. Isegi nahata kana kintsuliha on palju tervislikum valik kui rasvane sealihašašlõkk.
Kui soovid midagi mahlasemat, siis pista fooliumisse koos tilli ja sidruniviiluga forelli või lõhe steik ning pane see natukeseks grillile.
Kusjuures, tervislikumaks saad muuta ka oma burgeri. Valmis burgeri asemel võta delikatess või kanahakkliha, lisa sinna muna, maitserohelist ja soola-pipart ning mahlasuseks natuke kreeka jogurtit. Vormi lihamassist burgeri pihvid ja pane grillile. Veelgi tervislikumaks saad burgeri, tehes sellest naked variandi, ehk siis asendades burgerikukli salatilehega.
Anna ka puu- ja köögiviljadele võimalus
Täpselt nagu liha puhul, toob grillimine köögiviljade maitsed esile. Köögivilju võib panna grillvardale kas eraldi või näiteks vaheldumisi kanaga. Köögiviljade lisamine grillmenüüsse aitab sul tarbida ka rohkem häid süsivesikuid. Grillimiseks on ideaalsed näiteks tomatid, sibul, paprika, suvikõrvits ja baklažaan, aga ka näiteks sellised puuviljad nagu ananass, mango ja õun.
Kindlasti kasuta suvel ära ka kõike seda vitamiinirikast rohelist, mis aias saada on. Näiteks lisa oma steigile värviline vitamiinipomm salatilehtedest, maitserohelisest, kurgist ja tomatist. Maitsesta kõik soola, pipra, sidrunimahla ja tilga oliiviõliga või tee ise kerge kreeka jogurti kaste ürtide ja sidrunimahlaga.
Marinaadid ja kastmed
Valmis kastmed ja marinaadid võivad sisaldada väga suurel hulgal soola, suhkrut ja rasva, seetõttu eelista alati enda tehtud versioone.
Ise marinaade valmistades tead täpselt mis nende sisse läheb ja tegelikult on need ka maitsvamad kui valmis keemiapommid. Kas teadsid ka, et toidu korraks marineerimine enne küpsetamist piirab grillimisel potentsiaalsete kantserogeenide teket? Lisaks teeb marineerimine (eriti väherasvase) liha mahlasemaks ja pehmemaks.
Hea marinaadi valmistamiseks on vaja 4 asja:
- Ensüümhape liha pehmendamiseks – leidub sidruni- ja laimimahlas, õunamahlas, veinis, jogurtis, petis ja äädikates.
- Maitseks teravad ürdid ja vürtsid – sibul, küüslauk, pipar, chilli, madala naatriumisisaldusega sojakaste jne.
- Tilk õli mahlasuse lisamiseks (maitsestamata jogurti ja peti puhul võib selle välja jätta)
- Piisavalt aega, et protsess toimiks.
Suveõhtu kokteil
Alustagem sellega, mida kõik peaksid juba teadma – parim jook on vesi ning seda peaks tarbima palju, eriti palava ilmaga. Vala endale kokteiliklaasi mullivesi, lisa paar piparmündilehte, laimiviil ja ohtralt jääd ning saad oma veevajaduse eriti uhkelt ja maitsvalt täidetud.
Rääkides alkoholist, ei ole see loomulikult kõige parem valik ning kindlasti ei ole selle tarbimine soovitatav. Siiski on kokteil mõnikord paratamatu suveõhtu osa ja seda teadlikult kokku pannes, saad teha paremaid valikuid. Seega, kui juba alkoholiga kokteil valida, siis saab ka selle valiku teha tervislikuma.
Kokteili valikul jäta välja kõik värvilised, suhkrusiirupite ja limonaadidega tehtavad variandid ning ka siidrid. Selle asemel eelista näiteks viina mullivee ja tilga laimimahlaga, gin-i mullivee ja sidruniviiluga või mohhitot, mille koostises on vaid rumm, mullivesi, sidrun ja piparmünt.
Näiteks klaas viina mulliveega annab alla 100 kalori, samas kui sama klaas siidrit umbes 230 kalorit; mulliveega ja suhkruta tehtud mohhito annab samuti alla 100 kalori, samas kui suhkur viib kaloraaži vähemalt 160 peale.
Teadlik ja tervislik suvine grillpidu
- Puhasta grill jääkidest
- Vali väherasvane ja puhas liha
- Lisa ohtralt köögivilju ja rohelist
- Tee ise kastmed ja marinaad
- Joo ohtralt vett ja vali kergemad kokteilid