Sööd pühade ajal liiga palju?
Jõulude ja aastavahetuse pidustused seonduvad kindlasti paljudel inimestel toiduga. Pühadetoidud, lõputu hulk söödavaid kingitusi, piparkooke ja šokolaadikarpe loovad täiusliku keskkonna ülesöömiseks. Kui soovid sel aastal vältida seda rasket tunnet, mida ülesöömine põhjustab, samas siiski nautida pühasid perega ning süüa oma lemmik jõuluroogasid, siis siin on sulle mõned näpunäited kuidas toitu nautida, ilma sellega täiesti üle piiri minemata.
Tee teadlikke valikuid
Kui sinu ees on laud, mis on lookas erinevatest toitudest, tekib tahest tahtmata tunne, et tahaks ja peaks kõiki toitusid proovima ning kui parimad toitud on kindlaks tehtud, siis juba neid juurde tõsta.
Õpi tegema teadlikke valikuid ning ära söö toitu ainult sellepärast, et see parasjagu sinu ees on. Vali kergemad toidud ja kindlasti toidud mis sulle kindlasti maitsevad. Nii saad omale meeldivat toitu nautida ning vältida seda, et sööd liiga palju kõike läbisegi.
Pühadelauas näri rahulikult oma toitu, sest kiiresti süües ei jõua sinu keha sulle õigel ajal täiskõhusignaali anda.
Jälgi portsjonite suurust
Pühade saabudes võib olla lihtne ühe toidukorra ajal tarbida mitu taldrikutäit toitu. Kui need taldrikud on kuhjaga täis, võid lihtsalt ühe toidukorra ajal tarbida kogu oma päevase kalorite normi. Ole tähelepanelik oma portsjoni suuruse suhtes ja kasuta väiksemat taldrikut.
Ära näksi
Pühadehooajal on tavaliselt igal pool käeulatuses ebatervislikud suupisted, nagu küpsised ja muud maiuspalad, millega on lihtne liiale minna. Kui need suupisted on igal pool, on väga lihtne asjatult näksida. Oma kodus saab selle probleemi lahendada, pannes maiused silma alt ära. Seda strateegiat on aga keerulisem vältida olukordades, mida sa ei saa kontrollida, näiteks tööl või peol.
Püüa olla tähelepanelik ja vältida söömist lihtsalt sellepärast, et läheduses on toit ja mitte sellepärast, et oled näljane. Kui aga oled päriselt näljane, vali töötlemata toidud. Puuviljad, köögiviljad, pähklid ja seemned on ideaalsed suupisted, mis ei sisalda lisatud suhkruid ega ebatervislikke rasvu.
Tarbi piisavas koguses valku
Pühadetoidud on tavaliselt süsivesikurikkad, kuid valguvaesed. Siiski on oluline lisada igale toidukorrale veidi valku, kuna see suurendab täiskõhutunnet ja võib automaatselt vähendada kalorite tarbimist, vähendades nälga ja söögiisu.
Valk on kasulik ka kehakaalu kontrollimiseks, kuna see suurendab teie ainevahetust ja söögiisu vähendavate hormoonide taset. Heade valguallikate hulka kuuluvad väherasvane, liha, linnuliha, kala ja mõned taimsed toidud, nagu oad ja kinoa.
Ära unusta kiudaineid
Kahjuks puudub paljudes tavalistes pühadetoitudes ka piisav kogus kiudaineid. Jälgi, et sinu toidus on piisavalt kiudainerikkaid köögivilju, puuvilju, kaunvilju, täisteratooteid, pähkleid ja seemneid. Kiudained aitavad seedimist korras hoida ning vähendavad näljatunnet.
Ära liialda magustoiduga
Magustoit on kohati pühade sümbol. Selle küllus põhjustab sageli liigset suhkrutarbimist.
Selle asemel, et süüa valimatult kõiki enda ümber olevaid maiustusi, keskendu lihtsalt oma lemmikutele ja loobu ülejäänutest.
Piira vedelate kalorite hulka
Pühade ajal on lisaks maiustustele igal pool alkohol, limonaadid ja muud kaloririkkad joogid. Need joogid annavad väga palju tühje kaloreid ja võivad põhjustada kaalutõusu, puhitustunnet ning üldist halba enesetunnet. Lisaks on alkoholi tarbimine sageli seotud suurenenud söögiisuga.
Tee oma retseptides asendusi
Kõrge kalorsusega kodused toidud on pühade ajal väga populaarsed. On ju seapraad, rasvane praekapsas ja suhkruglasuuriga piparkoogid jõulude lahutamatu osa.
Hea uudis on see, et retseptide kalorisisaldust saab vähendada mitmel viisil, samas oma lemmik jõulutoitudest loobumata.
Näiteks saab küpsetistes asendada suhkru banaaniga, õunaga või mõne muu magusama puuviljaga. Rohke või asemel saab toidule lisada maitseaineid ja vürtse, toidukoor asendada väherasvase taimse piimaga, valida oli sees praadimise asemel aurutamine või küpsetamine jne. Jookides saab limonaadid asendada laimi/sidrugiga maitsestatud mulliveega.
Isegi jõululaual asendamatud piparkoogid saab teha tervislikumaks. Kuidas? Siin on sulle üks imemaitsev retsept Jõulu retseptiraamatust!
Väldi töödeldud toitusid
Pühad ajal leiab poest meeletutes kogustes kõikvõimalikke pidusööke. Kahjuks on need toidud aga maitse ja säilivuse parandamiseks päris korralikult töödeldud. Pahatihti sisaldavad need liigset suhkrut ja rasvu.
Selleks, et liigseid kaloreid ja lisaaineid mitte pahaaimamatult tarbida, on kõige parem valmistada oma pühadetoidud ise puhtast toorainest. Selleks, et saaksid ise valmistada lihtsaid ja tervislikke jõuluroogasid, on MOKAfit loonud jõulutoitude retseptiraamatu, mille leiad SIIT.
Ära unusta und, vett ja liikumist
Unepuudus ja ka stress on pühade ajal üsna tavalised.
Unepuudus ja stress võivad suurendada näljahormooni taset, mis lõppkokkuvõttes viib suurema kaloritarbimiseni.
Lisaks on ebapiisav uni seostatud ainevahetuse vähenemisega. Selle põhjuseks võivad olla muutused teie ööpäevarütmis, mis reguleerib paljusid tähtsaid funktsioone organismis.
Ka vesi on organismi funktsioonide toimimiseks väga tähtis. Pühadeoste tehes, pidusid planeerides ja ettevalmistusi tehes võib vee tarbimine ununeda, seega proovi oma veepudel pidevalt läheduses hoida.
Istuv tegevus, näiteks diivanil istumine, televiisori vaatamine ja tundide veetmine söögilaua ääres on paljude perede jaoks levinud pühadetraditsioonid. Vähene aktiivsus ja ülesöömine ei ole sinu enesetundele just parim kombo.
Kui tõusedki pühadelauast raskustundega, tee teleri ette istumise asemel perega pikem jalutuskäik. Või alusta hommikut kiire joogaga. See väike aktiivsem liikumispaus teeb kindlasti su enesetundele head.
Libastumine ei tähenda läbikukkumist
Pühadehooajal on paljudel inimestel “ma alustan homme” mentaliteet, mis võib lõppeda ebatervislike harjumuste pikendamisega.
Kui sul esinebki paar libastumist, siis see ei tähenda, et pole enam mõtet pingutada. Sageli loobuvad inimesed pärast esimest libastumist oma eesmärkidest. Siiski on parem lihtsalt edasi liikuda ja järgmisel söögikorral teha tervislikum valik.
Pühad võib ja saab veeta oma lemmiktoite nautides ja samas olla õnnelik, terve ning teha tervislikumaid valikuid. Lisaks suurte toidukoguste vältimisele ja rämpstoidu, liigse suhkru ning alkoholi tarbimise vähendamisele aitab kiirem jalutuskäik sul kindlasti pühade pidustusi ilma ennast nuumamata nautida.