Parim aeg treenimiseks on küllaltki individuaalne, sest me kõik oleme erineva ajakava, elustiili ja -rütmiga. Kuidas aga leida just sinule parim aeg treenimiseks ja kas seda on üldse vaja?
Mis juhtub su kehaga, kui teed trenni?
- Treening tugevdab ajuveresooni ning paiskab organismi kemikaale, mis vaigistavad valu ja parandavad meeleolu.
- Liikumine paneb südame rohkem verd pumpama ja sellest tulenev verehapniku suurenemine aitab lihastel väsimuse vastu võidelda.
- Lisaraskusega tehtavad lihaste kokkutõmbed kasvatavad neid ja avaldades sel viisil luudele ohutut survet, suureneb ka nende tihedus.
- Treeningu abil suudab keha paremini energiat põletada, põhjustades rasvarakkude kokkutõmbumist.
- Kuigi teadlastel on treeningu ja selle seoste kohta veel palju õppida, on nad kõik ühes asjas kindlad: liikumine on tõesti imeravim.
Aja leidmine treenimiseks võib olla küllaltki keeruline, aga enda heaolu nimel võiks pingutada, et see siiski leida. Kui soovid aga oma treeninguid optimeerida ja saada neist võimalikult palju kasu, võiksid proovida leida just sinule sobiva treeningu aja.
Hommikustel treeningutel on oma võlud
Kui ärkad paha tujuga ja oled üldiselt hommikuti natuke tusasem, on tõenäoline, et hommikune treening aitab sul meeleolu parandada. Kuidas? Treenides toodab meie aju hormooni nimega serotoniin. Serotoniini ülesandeks on tekitada heaolu ja rõõmu tunded ning see mõjutab otseselt meie meeleolu. Kuid see pole veel kõik! Inimese aju vabastab treeningu käigus ka teisi neurotransmittereid ja hormoone, sealhulgas endorfiine, dopamiini, norepinefriini, mis aitavad kaasa vaimse tervise ja tööviljakuse parandamisele.
Rääkidest tööst, on hommikul treenides väiksem tõenäosus, et telefonikõned, meilid ja sõnumid, aga ka teised päevased ülesanded, segavad sinu treeningut.
Isegi kui sa ei ole hommikuinimene, saad endale hommikuse treeningrutiini sisse harjutada. Hommikune trenn aitab sul end tunda erksamana ja mõned uuringud viitavad isegi sellele, et hommikul trenni „kaelast ära“ saamine aitab tervislikku harjumust järgida ning vähendab võimalust, et trenn üldse tegemata jääb.
Pärastlõunased treeningud on samuti head
Kui sa tõest pole hommikuinimene, ära jäta trenni siiski tegemata. Kui hommikused treeningud sobivad ideaalselt rasva põletamiseks ja kehakaalu langetamiseks, siis pärastlõunased treeningud on hea viis oma energiavarude täiendamiseks ning intensiivseks treeninguks, seda eriti siis, kui keha on juba saanud piisavalt kütust ühe või kahe söögikorra näol.
Pärastlõunane treening võib olla ka suurepärane viis päeva lõpu madalseisu vältimiseks. Journal of Physiology uuringust selgus, et treenimine kella 13.00-16.00 vahemikus aitab energiataset tõsta ning keharakkude uuenemist kiirendada. Isegi kiire jalutuskäik võib aidata energiavarud täielikult taastada ja uuesti tööle keskenduda.
Ka õhtustel treeningutel on oma hüved
Paljude inimeste jaoks on treenimine pärast tööd kõige mugavam. Kuigi on levinud arvamus, et õhtune treening on niivõrd ergutava toimega, viitavad tõendid siiski sellele, et kui sa just ei hüppa otse trennist tulles voodisse, et magama minna, ei tohiks õhtune treening unerežiimi märgatavalt häirida. Stressi leevendav treening, nagu näiteks jooga võib isegi aidata sul paremini magada.
Kuigi hommikuste treeningute ja kehakaalu langetamise seost on rohkem uuritud ja tõestatud, viitavad mõned tõendid ka sellele, et õhtused treeningud on kaalulangetamisel sama efektiivsed. Ajakirjas Experimental Physiology avaldatud 2019. aasta uurimuses leiti, et õhtused treeningud ei häiri und ja aja jooksul võivad ka vähendada nälga stimuleeriva hormooni greliini taset, mis omakorda toob kaasa edusammud kehakaalu langetamisel.
Millal siis trenni teha?
Treenimiseks pole tegelikult halba aega, kõige tähtsam on leida selline aeg, mis sulle sobib ja on jätkusuutlik.
- Kui oled hommikuinimene või tead, et treeningut edasi lükates võib see üldse tegemata jääda, tee oma trenn ära hommikul!
- Kui sul on kerge tekkima pärastlõunane madalseis ja energiapuudus, millest on raske välja tulla, mine pärastlõunal trenni ja muuda seeläbi ka oma päeva teine pool produktiivseks.
- Kui sulle meeldib päeva lõpus läbi treeningu pingetest vabaneda ja ei ole seda tüüpi inimene, kes läheb juba kell 20.00 magama, siis on õhtune treening midagi sinu jaoks.
Hea uudis on see, et MOKAfit treeningud on tehtavad ükskõik mis ajal. Treeningud kestavad tavaliselt vaid 20-30 minutit, nii et võid neid teha lausa mitu korda päevas.
Öeldakse ju ikka, et ainuke halb treening on see, mille sa vahele jätsid…