Kardio ja jõutreeningu erinevus
Kardio või jõutreeningu vahel valimine võib palju küsimusi tekitada, sest mõlema treeningstiili harrastajad kiidavad pühendunult omale sobivat treeningut ning toovad välja selle eeliseid.
Juba liigutusi ja sooritust vaadates on ilmselge, et kardiotreening ning jõutreening ei ole sama. Lisaks erinevad need treeningtüübid ka selle poolest, mis sinu kehas treeningu ajal ja järel toimub.
Jõutreening või vastupanutreening on anaeroobne tegevus. See on vabade raskuste, näiteks kangide, hantlite ja sangpommide tõstmine või jõusaalimasinate kasutamine. Anaeroobsed harjutused lagundavad energia saamiseks glükoosi, ilma lisahapniku vajamata. Lühikese aja jooksul kulub rohkem energiat.
Kardio on aeroobne tegevus, mis tähendab, et keha kasutab hingamise ja südame löögisageduse suurendamiseks lisahapnikku. Jooksmine on sageli kardio, mida tuuakse esmajärjekorras välja, kuid iga tegevus, mis paneb sind raskemini ja kiiremini hingama ning suurendab südame löögisagedust kuulub selle treeningu alla.
Kardio eelised
Kardio aitab sinu südame hoida tugevana ja tervena, suurendades samal ajal vastupidavust. Kui teedkardiotreeningut, tõuseb sinu pulss ja hakkad kiiremini hingama, kuna keha püüab rohkem hapnikku hankida.
Kardio aitab suurendada sinu aeroobset võimekust (kui palju hapnikku veri saab ja kasutab) ning võimaldab sinu südamel ja kopsudel hapnikku kehas tõhusamalt ümber paigutada.
Teine suur pluss kardiole on see, et põletad treeningu ajal rohkem kaloreid kui jõutreeningu ajal (suur rõhk sõnadele treeningu ajal).
Võrreldes puhast kardiotreeningut ja jõutreeningut kombineeritud kardioga, on selge, et kardio lisamine treeningusse aitab põletada rohkem rasva ja kiirendab kehakaalu langust.
Jõutreeningu eelised
Jõutreening põletab küll treenimise ajal kaloreid, kuid lisaks sellele aitab see ehitada lihaseid, mida puhta kardiotreeninguga ei saa.
Kui kardiotreening aitab higistamise ajal põletada rohkem kaloreid, siis jõutreening aitab neid kaloreid põletada kogu päeva vältel. Selle põhjuseks on seesama lihas, mis suurendab sinu puhkeolekus toimuvat ainevahetust (ehk sinu keha võimet põletada kaloreid näiteks teleka vaatamise ajal).
Jõutreening aitab ka ära hoida vigastusi. Raskuste tõstmine aitab suurendada luutihedust, mis mõjutab sinuluude tugevust. Kui teed jõutreeningut, saad tugevamad luud, mis omakorda võib aidata ära hoidaosteoporoosi, aga ka mõrasid ja luumurde.
Tugevamad lihased toetavad ka sinu liigeseid, vähendades põlve- või õlavigastuste ja artriidi riski.
Miks siis valida, kui saad teha mõlemat?
Kombineerides jõutreeninguid ja kardiotreeninguid, saad mõlemast võtta parima: rasva protsendi langemine ja lihaste kasv. Mõlema treeningu tegemine võtab natuke rohkem aega, kuid see aeg on seda väärt. Pealegi, piisab muutusteks tihti vähemast kui arvame. Ka 3 x 30 min kardiot kombineerituna 3 x 30 min jõutreeninguga annavad suurepäraseid tulemusi.
*Jõutreeningu ja kardiotreeningu koos tegemisel ei saa siiski kaalukaotuse jälgimiseks täielikult tugineda kaalulolevale numbrile, sest lihaste tihedus on suurem kui rasval, seega kaaluvad lihased rohkem.
Lisaks on uuringud näidanud, et iga treening teeb imet ärevuse, depressiooni ja stressi taseme alla viimisega.
Kui palju peaks treenima?
See, kui palju sa jooksed, rattaga sõidad või raskusi tõstad, sõltub sinu eesmärkidest.
Kombineerituna tasakaalustatud toitumisega piisab tulemuste saavutamiseks juba 3-5 kardiotreeningust nädalas. Kui töötad aga suurema eesmärgi nimel, nagu näiteks triatloni või maratoni läbimine, peaksid kindlasti otsima endale spetsiifilisema treeningkava ja suurendama kardio minuteid.
Jõutreeningu puhul on üldine rusikareegel 2 või 3 päeva nädalas kogu keha harjutused või 3 kuni 5 päeva harjutusi, mis on eraldatud lihasrühmade kaupa (rind, õlad, selg, käed, jalad jne). Jõutreeningud võiksid kesta20 kuni 30 minutit.
Kokkuvõtteks
Kardio põletab treeningu ajal rohkem kaloreid ja põletab rasva kiiremini, seega sobib see ideaalselt kehakaalu langetamiseks.
Jõutreening aga aitab lihaseid ehitada ja põletada rohkem kaloreid kogu päeva vältel (isegi diivanil pikutades).
Jooksmine, jalgrattasõit või mõni muu kardiotreening sobib hästi südame tervise parandamiseks. Raskuste tõstmine aitab vältida vigastusi ja parandab luude ning liigeste tervist.
Kardiotreeningu ja jõutreeningu kombineerimine on suurepärane vahend rasva kaotamiseks ja lihaste suurendamiseks ning südame tervise parandamiseks. Tulemuste saavutamiseks piisab kui teed vähemalt 3 korda nädalas 20-30 min lihastreeningut ja sama palju kardiot.