Eesmärkide seadmine ja nende reaalne saavutamine läbi tegevuste on kaks täiesti erinevat asja. On üsna lihtne ette vuristada kõik, mis sa soovid saavutada, kuid kahjuks ei ole inimesed tihti valmis oma püstitatud eesmärkidesse 100% uskuma ja nende nimel püsivalt töötama. Kahjuks on paljudele juba esimesed tagasilöögid ja takistused piisavad, et oma eesmärgid nurka visata ning öelda: „Ma ei ole piisavalt hea, tark, andekas, ilus, osav, jne“. Tundub tuttav? Aga tead mis, keegi meist ei ole ideaalne superinimene, kes on alati motiveeritud ja kes saab kõigega üksi hakkama. Kuna motivatsioon on tihti vaid hetkeline ning tuleb ja läheb, siis peab õppima tegutseda ka siis, kui seda parasjagu ei ole.
Seega, enne kui enda eesmärkide püüdmisega alustad, võta paber ja pastakas ning küsi endalt `MIKS’? Miks sa tahad midagi saavutada, olgu see midagi siis fitnessi, tervise, töö, suhete vms alaselt. Küsi seda küsimust kuni sa oled jõudnud oma eesmärgi tuumani ja nii sügavale, et vastused on otsa saanud. Kui sa oled oma eesmärgid tõesti paika pannud ning nendes kindel, siis sea siht silme ette ning ole valmis nende nimel töötama, hoolimata teiste arvamusest ja tagasilöökidest. Otsi enda ümber inimesi, kellel on sarnane maailmavaade ja kes on enda eesmärgid täitnud ning takistused juba läbi käinud, sest nendelt saad inspiratsiooni ja tuge raskemateks päevadeks.
Järgnevalt toongi välja 8 reaalset tegevust, mille abil olen saavutanud kõik oma eesmärgid, ning mida sinagi saad rakendada igapaevaselt, et enda sihini jõuda, misiganes see ka ei oleks:
1. Tee hommikul esimesena ära kõige rohkem pingutust vajav tegevus
See tegevus peab olema suur nii pingutuse kui ka olulisuse poolest. Otsi üles just see asi, mis viib sind edasi ning mis annab sulle päevaks hea laengu, et oleksid valmis kõigeks, mis veel teha vaja on. Minu puhul on see näiteks aastaid olnud hommikune kardio trenn, sest see aitab mul igat päeva alustada suurepärase energia ja enesekindlusega ning annab mulle tõuke eesmärkide suunas liikuda. Tegin seda järjepidevalt ka siis kui käisin koolis ja töötasin. Kui tead, et sul on mingi kindel tegevus, mis aitab mindseti hommikul varakult paika saada, siis prioritiseeri ja tee see tegevus ära, isegi kui pead selleks 40 minutit hommikul varem ärkama ja vahepeal ülds ei viitsi!
2. Väärtusta lisaks treeningule kiiretel aegadel ka tervislikku ja teadlikku toitumist
Usu mind, toit on eluliselt tähtis päris mitmes võtmes. Puhas ja täisväärtuslik toit annab sulle energiat, tagab hea enesetunde ja mis seal salata, mõjub hästi ka su kehakaalule. Füüsiline ja tugev keha aitab suurendada sinu enesekindlust, mis on sulle vajalik eesmärkide poole liikumiseks. Niiet, tee mealprep tööle kaasa ja sul on olemas päriselt hea kütus sinu kehale ning sa ei leia end poeriiulilt suvalisi asju haaramas. Vabandus, et „mul ei ole aega“ jäta kohe kõrvale, sest vajadusel saad kogu töönädala mealprepi tehtud sama ajaga, mis sul kulub kohvikus ühe lõunapausi veetmiseks. Kuidas endale kerge vaevaga maitsev ja tervislik toit tööle kaasa teha loe SIIT.
3. Uni on tähtis!
7-8 tundi und on vajalik, et tunneksid end energiliselt – eriti kiiretel aegadel, kuil oled tähtsa eesmärgi poole liikumas. Mina isiklikult panen endale õhtul kell 21.00 telefoni meeldetuletuse, et nüüd on aeg ekraanid pimedaks teha ja võtta see tund aega ilma segajateta unerutiiniks. See ei õnnestu muidugi alati, aga 80% ajast võiks sinu tervislik unerutiin olla selline.
4. Kirjuta endale üles küll suur eesmärk, AGA jaota see mitmeks väiksemaks etapiks
Nii nagu Roomat ei ehitatud ühe päevaga, ei saa me eeldada ka, et saavutame oma eesmärgi kohe. Suurte asjade loomiseks läheb kuid ja isegi aastaid. Aga üks on kindel, kui astud väikseid samme igapäevaselt, ehitad kindla vundamendi ja paned aluse oma eesmärkidele. Sul ei ole ju mõtet laduda katust, kui seda ei ole millelegi toetada.
5. Ära võrdle end teistega, eriti kui nad on juba seal kus sina soovid olla
Kasuta neid inimesi inspiratsiooniallikatena ja eeskujuna. Kui lõpetad enda võrdlemise teistega ja oled teiste üle õnnelik, leiad ehk isegi, et saad edukatelt inimestelt palju õppida ning endast oma teekonnal parim anda.
6. Ära arva, et edu saavutamine on ainult tõusvas joones ülesmäge liikumine
Arvesta sellega, et aeg-ajalt tuleb sul teekonnal tagasilööke, motivatsioonipuudust, endas kahtlemist, võib-olla isegi kriitikat teiste poolt, aga need takistused ongi selleks, et sind proovile panna. Sõna otseses mõttes elu viskab takistusi teepeale, et aru mõista kas su ”MIKS” on piisavalt oluline sinu jaoks. Tagasilöökide puhul saab otsustavaks, kas annad alla või hoopis jätkad, õpid ja saad tugevamaks kui olid alguses. Ainult seeläbi õpid ja arened!
7. Ole 100% sina!!!
Ära proovi olla kellegi moodi, kuna see tundub sulle äge. Siirus on see, mida inimesed otsivad ja millega samastuvad. Tegu räägib rohkem kui tuhat sõna, niiet ole ehtne elav näide enda sõnadest.
8. Ja kõige lõpuks: naudi oma teekonda ja lõbutse!
Ära võta kõike liiga tõsiselt. Me ei ole siia maailma loodud, et olla robotid, kes ainult töötavad! Mina arvan, et eesmärkide poole liikumine peab olema ja on lõbus ning õpetlik teekond, kus on ainult head. Isegi tagasilöögid on meile kasulikud, sest ilma nendeta ei oleks meil millest õppida!