Kas suurenenud isud ja kaalutõus ning menstruatsioon on seotud?
Treenid piisavalt ja toitud tervislikult, aga teatud ajal kuus tunned end raskemana, riided pigistavad ning isud on palju suuremad… Kas oled märganud, et see juhtub sinuga just igakuise menstruatsiooni eel ja ajal?
Kui jah, siis sa ei ole üksi. Perioodiline kaalutõus reaalne ja tegelikult ka vägagi normaalne.
Kaalutõus on normaalne
Menstruatsiooni eel ja ajal märkavad paljud naised, et võtavad juurde kilo või isegi kolm. Selline kaalu kõikumine on enamasti tingitud veepeetusest. Selle põhjuseks on omakorda hormoonid östrogeen ja progesteroon, mis enne menstruatsiooni kiiresti vähenevad. Nende hormoonide taseme langus annab sinu kehale märku, et on aeg alustada menstruatsiooni. Need kaks hormooni vastutavad ka elektrolüütide tasakaalu juhtimise eest ja selle kõikumine sunnib kudesid koguma rohkem vedelikku, mille tulemuseks on veepeetus või turse. Niisiis, kaalutõus päevade ajal on põhimõtteliselt tingitus liigsest veest, mitte rasvast ning niipea kui menstruatsioon läbi ning keha hormonaalne tasakaal taastunud, kaovad need lisakilod iseenesest.
Kõhupuhitus
Menstruatsiooni ajal võivad hormonaalsed muutused suurendada gaaside teket seedetraktis ja põhjustada puhitust ehk pingetunnet. Veepeetus maos võib samuti põhjustada puhitust.
Puhitus võib alata viis päeva enne menstruatsiooni ja jätkuda menstruatsiooni esimestel päevadel. Kõhukrambid, mis algavad üks või kaks päeva enne menstruatsiooni, võivad kesta ka paar päeva.
Suurenenud söögiisu ja ülesöömine
Hormonaalsed muutused menstruatsiooni ajal on ka suurenenud söögiisu ning ülesöömise põhjusteks:
- Menstruatsioonieelsel nädalal suureneb progesterooni tase. Progesteroon on söögiisu stimulant. Kui progesteroon tõuseb, suureneb ka söögiisu.
- Östrogeen reguleerib ka serotoniini ehk neurotransmitterit, mis kontrollib meeleolu ja vähendab söögiisu. Kui östrogeen langeb vahetult enne menstruatsiooni, langeb ka serotoniin. Tulemuseks on suurem söögiisu.
- Ka ainevahetuse kiirus kõigub menstruaaltsükli ajal, nii et kui see tõuseb ja sinu keha põletab rohkem kaloreid, võib sul olla suurem isu ning just isu kõrge kalorsusega toidu järele.
Seedetrakti probleemid
Kogu tsükli jooksul võivad hormonaalsed kõikumised põhjustada seedetrakti probleeme, nagu kõhukinnisus, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Progesteroon suureneb nädal enne menstruatsiooni. See mõjutab soolestiku lihaste kontraktsioone, mille tulemuseks on aeglane seedimine ja kõhukinnisus.
Magneesiumi taseme vähenemine
Menstruatsiooni algusega väheneb magneesiumi tase järk-järgult. See langus võib esile kutsuda magusaisu ja aidata kaasa kaalutõusule.
Magneesium on mineraal, mis reguleerib sinu keha vedeliku taset. Madal magneesiumi tase võib põhjustada vedelikupuudust. Vedelikupuudusest tuleneva janu võib aga segamini ajada näljaga.
Muud sümptomid
Lisaks kaalutõusule võib menstruatsiooni ajal esineda muid füüsilisi ja emotsionaalseid sümptomeid nagu rindade tundlikkus, kõhulahtisus või -kinnisus, krambid, pea- või seljavalu, väsimus, nahaprobleemid, uneprobleemid, raskused magamisega, ärevus või stress, meeleolumuutused, ärrituvus, keskendumisprobleemid jne.
Iga naine on erinev ning iga naise sümptomid on erinevad, kuid on siiski mõned nipid, millega oma sümptomeid vähendada ja enesetunnet parandada:
- Joo rohkem vett! See võib (osaliselt) vähendada veepeetust, sest kui sul on veepuudus, hoiab sinu keha rohkem vedelikku kinni.
- Varu tervislikke toite. Kui sul on suurenenud isud, proovi teha tervislikumaid valikuid ning suurenda süsivesikute ja rasva asemel näiteks tarbitavat valku.
- Lisamagneesium. Magneesiumi toidulisandi võtmine võib väheneda veepeetust, puhitust, magusaisu ning isegi mõningal määral emotsionaalseid sümptomeid.
- Liiguta ennast. Vedelikupeetust saab vähendada ka liikumisega. Lisaks sellele suurendab treening ka serotoniini taset organismis, mis omakorda vähendab söögiisu.
- Söö kiudainerikkaid toite. Kiudainerikaste toitude söömine aitab vältida kõhukinnisust, mis on menstruatsiooni ajal tavaline. Kiudained hõlbustavad liikumist soolestikus ja hoiavad ära ülesöömise.
- Vähenda soola tarbimist. Liialt soolase toidu tarbimine võib suurendada veepeetust ja põhjustada suuremat puhitust. Seetõttu väldi nii palju kui võimalik liigset soola tarbimist.